Optimista versus pštros

Optimismus je definován jako kladné hodnocení světa a víra v lepší budoucnost. Jde o sklon vidět svět, situaci lepší, dívat se na věci z lepší stránky. Díky tomu optimista neztrácí radost a veselou náladu.

Optimismus podporuje schopnost řešit problémy, rozvíjet vlastní potenciál a příznivě reagovat na dané podmínky. Nejde o to vidět situaci zkresleně či ztratit kontakt s realitou.

Optimista je realista, uznává a přijímá existenci problémů. Dokáže si udržet víru ve vyřešení problému, i když ostatní ztrácí hlavu, panikaří nebo se již vzdali. Optimista je natolik vnitřně silný, že dokáže přijmout strach. Jeho vnitřní síla však spočívá v tom nenechat se strachem zastavit.

Dalo by se říci, že optimista je vlastně odvážný člověk. Stojí před problémem, před kterým ostatní utekli. Uvědomuje si vlastní strach, ale uvědomuje si také své schopnosti, zkušenosti, dovednosti, s jejichž pomocí dokáže vyřešit i aktuální problém. Optimista věří, že každou situaci je možné vyřešit, pokud se člověk skutečně snaží.

Pštros na rozdíl od optimisty obhajuje jiný přístup. Pštros je člověk, který se snaží udržet si veselou náladu bez zodpovědnosti. Jde hlavně o to, odsunout problémy, nepříjemnosti stranou a nenechat si zkazit radost. Pštrosí efekt znamená strčit hlavu do písku. Nejde o to získat potřebný odstup, nadhled a zodpovědnost. Pštros se snaží se zodpovědnosti vyhnout.

Pštros proto nemá s optimismem nic společného. Může se zdát, že pštrosa také jen tak nic nerozhází, ale nenechte se zmýlit. Pštros totiž razí přístup „Nevidět, neslyšet, neřešit“. V tom je podstatný rozdíl. Optimista řeší, i když se zdá být situace nadmíru obtížná. Pštros se snaží problém překonat tím, že použije kouzlo zmizíku.

Pamatujete na školu, první třídu, první stupeň, plnící pera a zmizík? Když se něco nepovedlo správně nebo hezky napsat, sáhli jste po zmizíku a napsanou věc vymazali. Možná si však také vzpomenete na zmizíková kouzla nebo šifry. Tajné psaní jste napsali zmizíkem a adresát si je s pomocí pera proměnil v čitelné písmo. Jednoduše použil stejný princip, a to že zmizík maže. Okolí se proto začernilo perem a vynikla zpráva napsaná zmizíkem.

Pštros hraje podobnou hru. Přístup „Nevidím, neslyším, neřeším“ neznamená, že problém sám od sebe zmizí. Pravděpodobně k sobě přibere dalšího kamaráda jménem problém č. 2 a celá situace se zase o kousek zkomplikuje.

Pštros se může sice tvářit, že ho jen tak něco nerozhází, může si udržet úsměv a zmizíkový optimismus, přesto však odhalí svou pravou tvář, jakmile se objeví problematická situace. Nebude schopný se problému postavit, převzít odpovědnost a problém vyřešit.

Podobně nás učí Feng shui, že problémy sami od sebe nezmizí. Začne-li se vám rozpadat dům a vy nic neuděláte, dům se jednoho dne rozpadne úplně. I když kolem něj budete tančit, zpívat, radovat se a snažit se udržet pštrosí zmizíkový optimismus, dům stejně spadne.

Optimista by sice stále udržel jasnou mysl, ale zůstal by otevřený pravé skutečnosti a začal situaci řešit. Pštros naopak bude dělat, že se nic neděje. Navíc se bude snažit svým veselým přístupem (obecně přisuzovaný optimistům) přesvědčit sám sebe i všechny okolo, že situace je naprosto jiná. V podstatě lže sám sobě, neboť pravda, o níž se snaží pštros přesvědčit sebe i ostatní, neodpovídá skutečnosti.

Máte vlastní zkušenost s optimismem nebo znáte pštrosa? Podělte se o svou zkušnost s ostatními a připojte komentář pod článek.

Líbí se vám článek?

  1. Sdílejte jej s přáteli.
  2. Ohodnoťte nás hvězdičkami.
  3. DĚKUJEME.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *