Tajemství ásany Mrtvola

V józe je ásana s morbidním názvem: mrtvola. Jde často o velice oblíbenou ásanu, neboť nestojí žádné úsilí. My si povíme, proč je ásana mrtvoly důležitá na konci cvičení jógové sestavy.

S mrtvolou se můžete setkat i během cvičení ásan, ale my se zaměříme na konec sestavy, kdy po ásaně Mrtvola nenásleduje již žádná jiná ásana. Mrtvola je na závěr cvičení důležitá z několika důvodů.

Mrtvola ukládá energii

Jedním z důvodů, proč je ásana Mrtvola důležitá na konci cvičení, je, že dovoluje uložit energii ze cvičení. Během cvičení ásan dochází k uvolnění a pročištění energií v těle. Můžete mít pocit, jako kdyby se tělo začínalo probouzet. Vy sami víte asi nejlépe z čeho. Někdy z letargie, únavy, přetížení, nemoci, deprese, emocionálně náročného dne, tlaku úkolů či návalu starostí, někdy ze strachu o své blízké, o svou práci, o svou existenci, o vztah.

Tělo je zatíženo obrovským množstvím věcí, které oslabují organismus a odebírají energii. Právě to se během cvičení jógy mění. Dochází k pročištění a uvolnění. Máte pocit, jako kdyby najednou celé vaše tělo začalo dýchat. Nejen nos, ale i ruce, nohy, břicho, záda, každá část těla.

Na závěr cvičení je třeba tento získaný stav uchovat a novou svěžest, energii uložit. K tomu slouží ideálně ásana Mrtvola.

Jak ásanu Mrtvoly zaujmout

Pohodlně si lehnete na záda, rozprostřete ruce dál od těla dlaněmi vzhůru, nohy necháte na šíři kyčlí, ramen nebo karimatky od sebe, špičky chodidel nechte spadnout do stran, hlavu ponecháte v jedné linii s celou páteří. Zavřete oči a pouze dýcháte. Hluboce, klidně, jemně dýcháte.

Nasloucháte hlasu cvičitelky jógy, která vás vede a doprovází po celou dobu. Vstupujete do relaxace. Učitel/ka jógy vás naviguje tělem postupně tak, abyste vědomě uvolnili každou část svého těla.

Mrtvola učí být

V pozici mrtvoly se v rytmu svého dechu pouštíte všeho, co vám během cvičení jógy šlo nebo nešlo. Pouštíte se všech překážek i pokroků. Uvolňujete, necháváte odejít všechny radosti i starosti. V mrtvole se učíte léčivé moci relaxace, což je další důvod, proč je Mrtvola na závěr cvičení jógy důležitá.

Noříte se do čirého vědomí přítomného okamžiku.

Pokud se vám postup podaří, ocitáte se ve stavu naprostého uvolnění, kdy přestane existovat čas i prostor a přitom je vše bezpečné a jasné. Vnímáte jiný druh stavu, ve kterém můžete spočinout a jednoduše být.

Tajemství ásany Mrtvoly je nyní odhaleno. Možná díky tomu začnete závěrečnou ásanu jógové sestavy vnímat odlišně a v jiné perspektivě. Vidět hloubku a význam nejjednodušší ásany v józe dovoluje navázat s ní spojení a čerpat z léčivých možností, které nabízí.

Popište své prožitky a zkušenosti s ásanou Mrtvola do komentářů pod článkem a možná právě Vy získáte další Feng shui symbol zdarma.

Líbí se vám článek?

  1. Sdílejte jej s přáteli.
  2. Ohodnoťte nás hvězdičkami.
  3. DĚKUJEME.

3 comments

  1. Michaela

    Dobrý den,

    tato Asana je úžasná.

    Ráda bych se ale zeptala, proč když se začínáme na tuto asanu připravovat, ležím a v té chvíli mě mé tělo neposlouchá a musím se ,, ošívat,, ? Drbu se, nemůžu se uvelebit a chvíli to trvá, než se zklidním…

    Jakmile se ,,zklidním,, díky slovům naší cvičitelce jogy, upadám do nitra sebe a mám pocit, že o sobě nevím… tento pocit po vzbuzení je úžasný, protože jsem odpočatá, plná energie, optimismu.

    Doporučuji zajít na jogu a vyzkoušet 🙂

    • Zuzana Musilová
      Author

      Dobrý den, Michaelo,

      ošívání, jak píšete, a problémy s ásanou mrtvoly poukazují na množství napětí, které v těle převládá. Může jít o napětí ze stresu, traumatu, strachu, ze starostí, apod.. Doporučuji se věnovat pravidelnému cvičení jógy, které nejlépe uvolňuje napětí i bloky v těle. V ásaně mrtvoly věnujte hlavní pozornost proudění dechu tělem. Dech by měl mít ideálně stejně dlouhý a hluboký nádech jako výdech. Přesto se nedržte dechu příliš křečovitě. Je třeba se naučit nechat dech v ásaně proudit jemně. Hluboce a klidně, ale jemně.

      Jestliže věnujete nadměrnou pozornost tělu nebo dechu nastává nerovnováha, která dál udržuje napětí v těle. Cílem jógy je naučit se nastolit rovnováhu. V tomto případě mezi udržením pozornosti, koncentrací a uvolněním pozornosti, odstoupením.

      Pokud Vás ze začátku ásany tělo obtěžuje tím, že vyžaduje nadměrnou pozornost – svědění, pálení, nepohodlí, apod., zaznamenejte tento pocit, ale dál mu již nevěnujte pozornost. Vaše cvičitelka jógy Vás jistě instruuje, abyste nešla přes bolest, ale jisté nepohodlí těla je v pořádku. Jde o náznak lpění na starém stavu věcí v životě, a to dokonce i v případě, že stav věcí je špatný či nevyhovující. Přesuňte proto pozornost na dech a snažte se obnovit rovnováhu mezi koncentrací a odstoupením.

      Určitě brzy zaznamenáte rozdíl.

  2. Michaela

    Dobrý den, paní Musilová,

    děkuji za rozsáhlé vysvětlení. Pokud se zaměřím na to, co píšete, máte pravdu.

    I nadále k Vám budu s radostí chodit na jogu, věřím, že prací na sobě za pomoci nejen Vás ale i jogy mi mohou přinést pozitivní výsledky. Někdy je opravdu těžké dělat něco ,,jinak,, než na co je tělo celou dobu zvyklé, v klidu reagovat, ale stává se mi, že díky joze a terapii s Vámi, přichází změna ( beru úspěch i to, když jdu na jogu s migrénami a odcházím bez nich, přicházím vystresovaná z práce a odcházím uklidněná) a vím, že pořád na sobě musím pracovat i když je to dlouhá cesta pokory a vytrvalosti.

    děkuji,

    krásné dny Vám přeji,

    Michaela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *