3 úrovně péče o sebe

V praxi se setkávám s klienty, kteří se mi svěří, že o sebe vlastně neumí pečovat. Ať už jsou důvody jakékoli. Vlastně je to velmi dobré znamení, protože jsme během společné práce dospěli do bodu, kdy si klient uvědomí, že by měl věnovat minimálně stejnou pozornost a péči sám sobě jako věnuje ostatním lidem, zvířatům, věcem, záležitostem nebo situacím. Zejména během náročného období se může snadno stát, že člověk zapomene na sebe, protože veškerý čas musí věnovat něčemu nebo někomu jinému.

Vedle toho jsou však i lidé, kteří vyrůstali v rodině, v níž se nenaučili o sebe pečovat, nebo byli přesvědčeni, že si nesmí dovolit o sebe pečovat. Upřednostnění sama sebe před jiným členem nebo dokonce celou rodinou bylo nepřípustné. Setkávám se i s případy, kdy byl klient přesvědčený, že jde o projev hříchu pýchy a sobectví o sebe pečovat. V neposlední řadě jsou lidé, kteří bohužel vyrůstali v tak nepříznivém prostředí, že jediné, co poznali, je osamělost, bolest, strach. Jak jsem říkala na začátku, na důvodu v podstatě nezáleží, když si člověk uvědomí, že o sebe neumí pečovat a neví, jak začít.

Pečovat o sebe je dobré začít na fyzické úrovni, která je nejjednodušší. Vždy je snadnější porozumět něčemu, co člověk vidí, fyzicky cítí a prožívá. Dostat na psychickou, natož pak duchovní úroveň je složitější. K tomu člověk potřebuje mít základ péče o sebe, který mu zajistí dostatečné množství energie a síly, aby se mohl věnovat svému nitru a duši.

Fyzická péče o sebe

Pro dosažení silného zdravého těla je zapotřebí kvalitní strava, pitný režim v dostatečné míře a zdravý spánek. Cokoli ze základního trojlístku nefunguje, zabrání dalšímu postupu. Chybí totiž energie a síla například na cvičení, sport, pohyb. Nedostatek energie neudrží pozornost ani nadšení pro zájmovou činnost, hru a zábavu. Když není energie, chybí síla pro udržení zdravého a čistého prostředí, v němž člověk žije a pracuje. Když chybí energie, nechce se člověku mluvit, ani se setkávat s jinými lidmi.

Zásadní jsou zde slova „kvalitní“ a „dostatečný“. Potřeby různých lidí jsou rozličné a co vyhovuje jednomu nebude vyhovovat všem. I zde je tedy krůček k psychické a duchovní úrovni, kdy se člověk učí vnímat sám sebe a reagovat na signály vlastního těla a duše. Co potřebuji, abych měl dostatek sil? Co mému tělu nejvíce vyhovuje a dává mu pocit nasycení a svěžesti?

Zdá se to sice jako banalita, ale jídlo, pití, spánek tvoří nepostradatelný trojlístek, bez něhož se neobejdete. K trojlístku následně můžete připojit cokoli dalšího, např. ozdravné či zkrášlující formy péče o tělo, tj. pohybovou aktivitu, masáže, kosmetiku.

Psychická péče o sebe

Stále častěji se ve své praxi setkávám s lidmi, kteří mají strach sami ze sebe. Je pro ně snadnější žít mimo sebe než v sobě. V podstatě jsou pro sebe cizinci, i když na lidi ve svém okolí mohou být znalci a odborníci.

Silná psychika tvoří silnou osobnost. Zdravá psychika se opírá o pocity a myšlenky. Tady je situace obtížnější, protože někteří lidé se snaží své pocity nevnímat, potlačit je. Navíc na pocity nemusí být čas, který si nárokují informace. Myšlenky jsou zatížené obrovským množstvím informací a vjemů, které se valí v nepřetržitém sledu z mnoha stran. V podstatě se připojení k informacím stalo nepostradatelným. Lidé zůstávají online a svůj život žijí také online. Ne uvnitř, v sobě, ale zcela mimo sebe sama.

Doporučuji začít sledovat své pocity a znovu se tak vracet k sobě. Jak se zrovna teď cítím? Jaký emocionální pocit převládá? Co si zrovna teď myslím? Nad čím právě přemýšlím? Nejde o to, co chcete ukázat ostatním, ale co se děje ve vás.

Duchovní péče o sebe

Pokud člověk zvládne pečovat o své tělo, pocity a myšlenky, může rozvinout třetí úroveň, která je již zcela uvnitř. Zdravé tělo a silná psychika tvoří ideální prostředí pro rozvinutí ducha. Duchovní základ lze definovat v rovině klidu, otevřenosti, vyrovnanosti.

Když je vše správně uděláno a o vše dobře postaráno, může se dostavit klid. V klidu je možné se zcela uvolnit a otevřít se. Není třeba se již ničemu bránit, protože v klidu není strach, nebezpečí ani nouze. Můžeme s důvěrou otevřít srdce i mysl. Dosáhli jsme vyrovnanosti, v níž panuje hojnost, spokojenost a bezpečí.

Víme, že naše tělo je zdravé, silné a v pořádku. Víme, že naše psychické nitro je srozumitelné, jasné a pochopené. Vnitřní duch se může plně rozvinout a dát nám prožít sama sebe i život jako zázrak, dar či požehnání. Víme, jako o sebe pečovat. Víme, že je zcela v pořádku o sebe pečovat. Víme, že je v pořádku mít se rád a být sám sebou, aniž bychom k tomu potřebovali uznání, povolení nebo potvrzení kohokoli jiného. V neposlední řadě víme s naprostým klidem, otevřeností a vyrovnaností, že je to tak v pořádku.

Snad Vám tento malý průvodce pomůže rozpoznat v jaké části své cesty jste právě teď i kam dál můžete pokračovat. Pro některé i tak bude péče o sebe obtížným úkolem. Budete-li potřebovat podporu, pomoc, osobní doprovázení či jen konzultaci, ráda Vám pomohu. Napište mi na zuzanamusilovaterapie@seznam.cz a domluvíme si termín pro osobní setkání. Těším se na Vás i naši společnou cestu. Cíl si určujete sami.

Líbí se vám článek?

  1. Připojte svůj komentář.
  2. Sdílejte jej s přáteli.
  3. Ohodnoťte nás hvězdičkami.
  4. DĚKUJEME.

Prosím, nekopírujte článek ani jeho části bez uvedení autora a zdroje. Děkujeme.

Ilustrační foto: www.shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *