Máte se rádi?

Velice cenné pro osobní rozvoj je vnímat a sledovat vztah k sobě. Začněte s několika body, kterým věnujete pozornost.

  • Jak k sobě přistupujete?
  • Jak o sobě mluvíte?
  • Jak mluvíte sami k sobě?
  • Jak vnímáte své nedostatky?

Je důležité umět se mít rád. Jednoduše proto, abyste dokázali milovat i ostatní. Problémy nastávají, máte-li se rádi málo nebo moc. Ani jedno totiž nepomáhá ke kvalitním partnerským či mezilidským vztahům.

Máte-li se rádi málo

Máte-li se rádi málo, pak hrozí riziko, že se budete nadměrně přizpůsobovat očekáváním, představám a názorům druhých lidí. Nedokážete-li se dostatečně ocenit, přijmout a mít rád/a, máte sklon vzdávat se svých přání a slevovat ze svých nároků. Přehlížíte varovné signály a spokojíte se raději s málem nebo se špatným vztahem, než abyste zůstali sami.

Riziko je zde velké, protože podléháte vlivu druhých lidí. Potřebujete někoho, koho můžete následovat, kdo vám řekne, co je správné a co máte udělat. Jenomže co je správné pro vás, poznáte především vy sami. Poznáte to díky tomu, že se máte dostatečně rádi, že se umíte chránit před špatnými vlivy.

Láska k sobě vám dá sílu odolat a zůstat sami sebou.

Máte-li se rádi moc

Opačným pólem chybějící lásky k sobě je nadměrná láska. Problémem totiž je, že nedokážete udělat místo pro nikoho jiného. Máte totiž pocit, že kdybyste měli mít někoho jiného hodně rádi, budete muset ubrat z lásky k sobě. Naopak potřebujete, aby vás ostatní obdivovali, uctívali, milovali vás.

Nikdy nemáte dost. Bohužel málokdy dokážete myslet na někoho jiného než na sebe. Výsledkem je, že zůstanete sami, aniž by kohokoli zajímalo, že existujete.

Dokázat myslet na druhé a projevit jim lásku není nedostatek, který by ukazoval na vaši zranitelnost. Naopak umět milovat druhé je největším darem, kterým můžete obdařit sami sebe.

Správná míra

Správná míra je někde uprostřed. Umět milovat sebe i ostatní. Nebát se ukázat své pravé já, nabídnout sebe. Mít odvahu čelit světu bez masky a přetvářky, ale se srdcem na dlani. Dokázat být zranitelní a otevření.

Síla lásky je největší silou v životě, pouze je nesprávně vnímaná nebo prožívaná. Strach je hlavním viníkem. Kde je strach nemůže být láska. Kde je láska, tam je i radost, spokojenost a potěšení ze života, který sdílíte s těmi, které milujete.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli nebo přidejte komentář:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *