Sebevědomí

Sebevědomí je důležité pro to, abyste v životě měli úspěch. Nejen pracovní, ale i úspěch ve vztahu. Zavzpomínejte a zjistěte, kolik vašich bývalých partnerů či partnerek mělo nízké sebevědomí. Jaký byl vztah s člověkem s nízkým sebevědomím? Jak se to na vztahu projevilo? Jaký vliv to mělo na vás? Co to vztahu přineslo?

Sebevědomí samozřejmě není jediným faktorem pro šťastný vztah. Nicméně sebevědomí je důležité pro kvalitní vztah a ne pouze pro kariérní postup, se kterým je sebevědomí často spojované.

Americký psychoterapeut Nathaniel Branden definoval sebevědomí jako „zkušenost, že je člověk kompetentní řešit základní životní výzvy a že si zaslouží štěstí.“

Vycházejme z toho, že pro sebevědomí je důležité, zda jste schopni zvládat základní problémy a otázky života. Pokud si navíc myslíte, víte, že si stejně jako kdokoli jiný zasloužíte šťastný život, je vaše sebevědomí dobře zakořeněné.

Problémů je moc

Někdy však nastane komplikace v tom, jaké životní problémy řešíte nebo ještě přesněji kolik životních otázek řešíte najednou. Z vlastní praxe a zkušenosti vím, že problémy často přicházejí pohromadě. Jako parta kamarádů, kteří přijdou na návštěvu. Postavíte-li se jim čelem a začnete-li problémy řešit, brzy se zase rozejdou. To je důležité si pamatovat.

I v případě, že nevidíte možný konec problémů, neztrácejte víru, neboť konec se blíží. S každým krokem k vyřešení problému se totiž blížíte k okamžiku, kdy bude problém nebo problémy vyřešené a vy se zase budete moci klidně nadechnout a užívat si života jako oázy klidu a pohody.

Vaše štěstí

Další komplikace se může schovávat v samotné představě štěstí. Za pojem štěstí lidé schovávají nejrůznější věci. Pro každého vypadá štěstí jinak. Jak vypadá vaše definice štěstí?

Co pozvedne sebevědomí

Důležité je nevzdávat se. Jestliže se něco nepovede, nevadí, zkuste to znovu. Zkuste to jinak. Pro sebevědomí je charakteristický pohyb, akce. Jen tak vás něco nezastaví. Pokud vás něco srazí k zemi, postavíte se na nohy a začnete znovu. Aktivita pozvedne vaši sebedůvěru a drží sebevědomí nahoře.

Jednejte. Vždy když stojíte před problémem, je třeba jednat. Problém sám od sebe nezmizí. Začne však mizet, když začnete jednat. I v tom vidím štěstí. Dokázat se rozhýbat a něco dělat. Nesedět, nečekat, nestagnovat. Dokázat udělat rozhodnutí a posunout se z místa.

Věřte si. Dokud jednáte a věříte v sebe, ve své schopnosti, lze to nazvat sebevědomím. Sebevědomí vede k úspěchu. Víra v sebe je cesta k úspěchu.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli nebo přidejte komentář:

2 comments

 1. Veronika Malá

  Zuzi, děkuji za tento článek a za celé stránky! Takový příval energie, naděje a inspirace na jednom místě, jak to umíš jenom ty! Děkuji Ti, že se s námi dělíš!:-) Veronika

 2. Michaela

  ,, Tak tady jsem.
  Občas prohrávám
  a někdy mě život bolí.
  Ale jestli jsem zrovna na kolenou,
  nikdy to není na dlouho,,

  I já děkuji Zuzance za tento článek:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *