Co o vás prozradí klouby?

Klouby v józe hrají velkou roli, i když nejenom v józe. Stav vašich kloubů prozradí také hodně o vás samotných. Možná dokonce víc, než byste si přáli. V článku se dozvíte, co o vás prozradí klouby, ale také jak klouby souvisí s cílem jógy.

Co je cílem skutečné jógy?

Během cvičení jógy se věnuje velká pozornost právě kloubům, proto je použijeme pro vysvětlení, co je cílem jógy. Dozvíte se, co se skrývá za zaměřením jógy na kloubní spojení. Nahlédnete tak do tajů skutečné jógy, a pokud dočtete článek do konce, poodhalíte cíl skutečné jógy.

Zatuhlé klouby a uvolněné klouby – symbolika

Zatuhlé klouby představují problém, protože omezují hybnost. Nedovolují se plně projevit, jelikož neumožňují dostatek pohybu. Zatuhlé klouby symbolizují omezení, strach, závislost, lpění.

Vedle toho uvolněné klouby, které umožňují až akrobatickou hybnost, jsou opačným extrémem. Příliš uvolněné klouby symbolizují lhostejnost, nezájem, přílišnou svobodu a nezávislost.

Jóga pomáhá ztuhlé klouby pozvolna uvolňovat a současně vyvíjet svalovou hmotu, která zajistí bezpečí kloubům. Jde o to najít zlatý střední bod mezi ztuhlostí a přílišnou uvolněností.

Diktatura versus anarchie

Ztuhlé klouby představují strach ukázat své pravé já. Člověk potřebuje mít vše pod kontrolou, všemu rozumět, všechno rozškatulkovat. Jedině pak má zdánlivý pocit bezpečí, který přesto stále něco narušuje. Proto je třeba přidat dostatek zásad, pravidel, zákazů, aby se zajistil s pomocí kontroly maximálně možný pocit bezpečí. Nicméně chybí stabilita.

Příliš uvolněné klouby představují strach přijmout závazek a zodpovědnost. Strach se zavázat, což může člověk vnímat jako ztrátu osobní svobody a nezávislosti. Je třeba si udržet odstup a nikoho si nepouštět příliš k tělu. K ničemu si nevytvořit pouto. Raději se vyhnout pocitům, jelikož i ty narušují zdánlivou integritu.

Člověk se pohybuje v extrému. Na jedné straně jde o režim diktatury (ztuhlé klouby) na druhou stranu může dojít až k anarchii (příliš uvolněné klouby). Ani jeden pól není v pořádku a brání prožívat skutečný život a opravdové vztahy.

Kde je snaha mít vše pod kontrolou, mít navrch, mít moc, chybí prostor pro růst a vývoj. Kde je tendence se raději všemu vyhnout, vykličkovat, zdůvodnit, chybí vůle k účasti a upřímnosti.

Je třeba najít ideální zlatý střed, kde člověk není ovládán strachem dopřát druhému nebo i sobě prostor pro skutečný život, ani kde člověk není omezován strachem navázat vztah, ať s druhými nebo sám se sebou.

Jak souvisí klouby s cílem jógy

Jóga učí najít vnitřní stabilitu, kde se potkává uvolnění a síla. Jóga učí přijmout odpovědnost a současně se odevzdat.

Klouby se popisují jako kloubní spojení. Je třeba spojení vytvořit. V první řadě sám se sebou, následně s lidmi ve vašem životě. Poté je nutné o spojení pečovat. Jedině tak můžete zůstat v kontaktu sami se sebou.

Stav vašich kloubů ukazuje, jak jste na tom se vztahy, s vnímáním sebe sama i života se vším, co přináší. Buď chybí jakýkoli prostor a kloub drhne, je omezený v rozsahu svého pohybu nebo je naopak prostoru příliš a kloub je natolik uvolněný, že neakceptuje žádná omezení, nezná hranice ani správnou míru, ale přitom často chybí skutečná vnitřní síla.

Pod vedením zkušeného učitele jógy můžete postupně uvolňovat vnitřní obavy a zbavovat se strachů. Přitom nenápadně budovat vnitřní sílu, získávat větší integritu a odvahu doopravdy být a žít. Nejde přece o to hrát pouze různé role a být schovaný za maskami, které nedovolují se projevit ani zapojit. Jde o to stát se sám sebou a skutečně žít. To je jeden z hlavních cílů jógy.

Popište své prožitky a zkušenosti, jak vám jóga pomohla s klouby a zda jste si všimli vnitřních změn, které s tím souvisí. Zkušenosti pište do komentářů pod článkem.

Líbí se vám článek?

 1. Sdílejte jej s přáteli.
 2. Ohodnoťte nás hvězdičkami.
 3. DĚKUJEME.

1 comment

 1. Michaela

  Dobrý den,
  moc bych chtěla poděkovat za tento článek. Trpím na hypermobilitu kloubů a zároveň nejsem schoná ani předklonu při ásánách.
  Ještě donedávna jsem si myslela, že hypermobilita je nomální, nikdy mě nenapadla souvislost, že by to mohlo značit vnitřní problémy s psychikou.
  Dokonce se mi na joze stalo, že mi klouby ,,upadnou,, , pořád mi křupaly.
  Naštěstí chodím na osobní konzultace k paní Mgr.Musilové a tam jsem se dozvěděla opravdovou příčinu jak hypermobility, tak i křupaní kloubů.
  Bylo to zajímavé poznání a já děkuji, že mám možnost se sdělenými informacemi pracovat, na sobě pracovat… všechno jde řešit, jde to, chce to jen vnímat sebe, poslouchat sebe a rady, které dostávám a bude zase líp 🙂
  Děkuji,
  Michaela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *