Jak poznat, zda se máte dost rádi?

Sebeláska a vztah sám k sobě. Dnes již víte, že mít se rád je důležité. Co když se ale nemáte rádi dost? A hlavně jak poznáte, že se máte rádi málo a máte stále na čem pracovat? Zde je přehled několika tipů, podle kterých snadno zjistíte, zda máte problém se mít dostatečně rádi.

 1. Máte problém být sám sebou.

Uvědomujete si strach a obavy z toho, co si o vás pomyslí ostatní. Místo toho, abyste byli sami sebou, snažíte se zaujmout pózu či si nasadit masku, za kterou schováte své skutečné já. Výsledkem je, že žijete ve světě lží, kde nikdo není tím, za koho se vydává. Být sám sebou vyžaduje odvahu, která vychází z lásky, jež k sobě cítíte.

Láska k sobě samému dokáže ocenit, kdo jste a nemá potíže ukazovat pravou tvář, skutečné já ostatním.

Nesnažte se být tím, o kom předpokládáte, že ho ostatní chtějí. Opravdoví přátelé budou chtít poznat vaše skutečné a jedinečné já.

 1. Máte problém říct, co si myslíte.

S prvním bodem je spojený i problém s vyjádřením vlastních myšlenek. Sdělit názor, myšlenku, která je opravdu vaše, je vzácnost. Častěji se setkáte s řadou citátů, načtených pouček a převzatých domněnek.

Možná si dokonce myslíte, že myšlenky druhých jsou lepší než vaše vlastní. Držíte se raději zpátky a nevyjadřujete se. Když už máte něco říct, cítíte knedlík v krku, stažený žaludek, krev v obličeji a třes v rukou. To je znamením strachu ne lásky.

Láska k sobě vám dá sílu stát si za tím, co si myslíte a také umět vyjádřit své skutečné myšlenky. Beze strachu, zda se neshodíte nebo že budete kvůli svému názoru odmítnutí. Mít se rád zahrnuje i vaše myšlenky a názory.

 1. Nemáte čas sami na sebe.

Raději si naplánujete co nejvíce aktivit a činností, jen abyste se vyhnuli sami sobě. Umět trávit čas sám se sebou je známkou lásky k sobě. O to víc, když nepotřebujete být rozptýlení žádnou činností ani zábavou.

Přesto je alespoň dobré znamení, pokud si dokážete vyhradit čas na některé ze svých oblíbených aktivit. Čas, který je veskrze celý vyplněný prací a postrádá vyváženost odpočinkovou či relaxační činností, vypovídá o problému se sebeláskou.

Jak kvalitně trávíte čas, který máte sami na sebe, odpovídá kvalitě vztahu, který k sobě máte.

 1. Bojíte se času, kdy byste měli být sami.

Ještě silněji působí samota. Samota je velkým strašákem a lidé jsou ochotní obětovat skutečně hodně, jen aby se samotě vyhnuli. Samota nabízí nejintenzivnější spojení sama se sebou. Je dobré se zeptat, před čím doopravdy utíkáte, když se bojíte samoty. Odpověď zní: před sebou.

Jestliže máte rádi sami sebe, neutíkáte před sebou. Nebojíte se sami sebe. Na druhou stranu by samota neměla fungovat jako úkryt před ostatními, kde se snažíte ukrýt své já před světem.

Láska k sobě vám umožní užít si samotu a především pobyt v přítomnosti sebe sama. Láska k sobě vás současně neodřízne od ostatních, od světa ani věcí, které jsou pro vás důležité.

 1. Nerozmazlujete se.

Dokážete se úžasně starat o druhé, ale na sebe zapomínáte. Nemáte čas nebo si dokonce myslíte, že si snad nezasloužíte příjemný prožitek, vychutnat si hezký okamžik, odpočinout si, vypnout, říct ne.

Vaše potřeby jsou důležité úplně stejně jako potřeby těch, o které pečujete nebo jejichž potřeby a očekávání se snažíte naplnit.

Láska k sobě přináší vědomí, že si zasloužíte prokazovat si lásku, pečovat o sebe, dělat si radost. Láska k sobě přináší vědomí, že si zasloužíte mít se a cítit se hezky.

 1. Nechválíte se.

Umíte si vytknout kdejakou drobnost a z vašeho pohledu nedokonalost, nedostatek či chybu. Umíte si vynadat a zdůraznit všechno, co se vám nepodaří.

Potřebujete se naučit pochválit se za to, co se vám povedlo. Potřebujete ocenit dobře vykonanou práci, výsledek vynaloženého úsilí, vyzvednout své kvality a úspěchy.

Pochvalou, kterou si udělíte, rozvíjíte úctu k sobě. Díky sebeúctě si dokážete vážit i ostatních a všeho, co dokázali.

Láska k sobě je spojená s úctou k sobě, uznáním, obdivem, který můžete zaměřit na své pozitivní stránky, díky čemuž bude jednodušší je dál rozvíjet.

 1. Nelíbí se vám, jak vypadáte.

Nespokojenost s fyzickým vzhledem, s obličejem, tělem, již dávno není doménou pouze žen. Vzhled trápí muže a dokonce i děti. Vzhled je součástí sebeprezentace. Vzhled je první, co je ostatními hodnoceno, přijato či odmítnuto.

Obrovský vliv na působení na druhé má spokojenost a pocit, který máte sami ze sebe. Jde o vnitřní stav, vnitřní pocit, který se projevuje směrem zevnitř ven. Všimli jste si už někdy, že v jednom outfitu se jednou můžete cítit naprosto dokonale a jindy je naprosto nepřijatelný a strašný? Záleží totiž na vnitřním rozpoložení, na vnitřním pocitu, který ze sebe máte. Odpovídá síle lásky, kterou k sobě cítíte.

Co máte uvnitř se projevuje ven. Jste-li spokojení sami se sebou, budete spokojení se svým vzhledem. Máte-li rádi sami sebe, máte rádi i své ruce, nohy, břicho, vlasy, obličej, zadek. Máte rádi své tělo.

 1. Máte problém se svěřit.

Každý potřebuje mít někoho, s kým si může popovídat, vypovídat se, svěřit se. Když máte někoho, komu můžete povědět o svých obavách, straších, nejistotách, můžete snadněji získat pevnou půdu pod nohama. Jednoduše proto, že nebudete sami. Máte někoho, kdo je na vaší straně, kdo je s vámi.

Strach svěřit se je často spojený s obavou, že se shodíte, že budete za slabocha, blázna nebo dětinu.

Láska k sobě se však projevuje také tím, že si nenecháte ubližovat a že umíte požádat o pomoc. Láska k sobě sice dodává odvahu, samostatnost, sebevědomí, ale také dává vědomí jednoty, propojení, spolupráce. Láska k sobě není o tom být na všechno sám. Jak jsme si říkali v předchozích tipech, sebeláska umí naslouchat vašim potřebám a pečovat o sebe.

Tím, že se svěříte, neprokazujete slabost, ale statečnost postavit se svému strachu a požádat o pomoc. K tomu je zapotřebí síla a odvaha.

 1. Máte problém se otevřít.

Schopnost otevřít se souvisí se všemi předchozími tipy. Jde o projev velké lásky k sobě, ocenění sebe sama, čestnosti, upřímnosti, odvahy, vnitřní síly. Tím, že se otevřete a ukážete svůj vnitřní svět, své pocity, myšlenky, prožitky, sny, plány dáváte najevo, jak velkou sílu má láska k sobě.

Schopnost otevřít se neznamená, že odhalíte veškeré své soukromé a intimní záležitosti. Ne. Pouze vy rozhodujete, co ze svého vnitřního světa a života budete sdílet a hlavně s kým.

Schopnost otevřít se neznamená ani zahrnout ostatní přívalem vašich problémů. Spíše jde o schopnost umět pustit pevné sevření, nelpět a umožnit věcem, aby se mohly stát. Dát jistou míru volného průběhu.

Otevřenost je o uvolnění, svobodě, prostoru, který dokážete dopřát sobě, druhým i svým záležitostem. Otevřít se znamená pustit se – obav, strachu, problémů, studu, pýchy, ješitnosti, atd.

Schopnost otevřít se ukazuje vaši víru v sebe, přijetí se a důvěru, kterou máte nejen v sebe, ale i v druhé lidi a svět. Jde o projev velké síly spojené s láskou. Víte, že vás někdo může zranit nebo se o to pokusit, přesto jste sami sebou a projevujete své skutečné já. Jste tím, čím jedině můžete být, sami sebou.

 

Podělte se o svou zkušenost a napište do komentáře, co pomohlo Vám mít se opravdu rád/a.

Líbí se vám článek?

 1. Sdílejte jej s přáteli.
 2. Ohodnoťte nás hvězdičkami.
 3. DĚKUJEME.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *