Koluje řada mýtů ohledně menstruace a doporučení, co by žena během menstruace měla nebo neměla dělat. Co se týká jógy, vyznívá často doporučení jako zákaz cvičení jógy během menstruace. Rozumnější je méně radikální pohled na věc, a to ten, že nelze paušalizovat všechny ženy a menstruaci jako takovou.
Dříve se zákaz cvičit jógu týkal celého období menstruace. V současnosti se zákaz většinou týká pouze prvního dne menstruace. Další zákaz se dotýká obrácených poloh, tedy takových, kdy je pánev nad hlavou, např. svíčka-stoj na ramenou (Sarvangasana), stoj na hlavě (Sirsasana) apod.
Jóga učí především rozvinout vnímavost vůči sobě a svému tělu. Někdy dokonce mohou obrácené polohy ulevit od bolesti, zmírnit tok krve. Jóga může pomoci také aktivovat průtok či harmonizovat nepravidelnou menstruaci.
Není třeba mít plnou hlavu obav. Jóga nabízí řadu harmonizačních ásana na zmírnění menstruačních problémů. Při pravidelném cvičení jógy a s rozvojem vnímání vlastního těla, je jóga skvělým pomocníkem a dokonce i léčitelem.
Během cvičení jednotlivých ásan sledujte reakce těla. Zejména během menstruace si všímejte, které ásany vám pomáhají a případně které nepříjemně ovlivňují průběh menstruace. Možná vám bude vyhovovat cvičit v kratších, rychlejších sériích, abyste dodali tělu energii; nebo naopak v delším a pomalejším tempu, které zmírní napětí, vnese klid a uvolnění do těla.
Každopádně rozvíjejte vnímavost vůči sobě a svému tělu, cvičte v souladu s dechem a vysledujte, co vám vyhovuje během menstruace. Možná budete překvapená, jak se menstruační problémy zmírní, menstruace zklidní, zlepší se nálada a cvičení jógy vás naplní klidem a uvolněním.
Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli nebo přidejte komentář: