Místo pro meditace

Stále více se dostává do popředí nutnost mít vlastní místnost nebo alespoň část bytu vyhraněnou pro meditace, rozjímání, ztišení a obnovení vnitřního klidu a míru. Máte-li dostatek prostoru můžete si dovolit vyčlenit jednu místnost jako meditační pokoj. Máte-li prostor ušitý přesně na míru a nezbývá volná místnost, či jste s ní dříve nepočítali, vyčleňte část jiné místnosti, kde se budete moci věnovat meditacím.

V následujícím článku najdete několik tipů, na co se zaměřit a čemu se vyhnout při zařizování meditačního pokoje.

Meditační pokoj

  1. Čistota, klid, ticho.

V podstatě tři nejdůležitější věci, kterých se potřebujete držet. Místo pro meditaci by mělo být čisté, bez hromad časopisů, oblečení, věcí. Klid a ticho znamená, že by mělo být možné místnost uzavřít před vnějším hlukem nebo část místnosti alespoň vymezit před nánosem vnějších vlivů jako jsou nejrůznější předměty, věci, oblečení, jídlo, apod.

Zmatek a hromady věcí se neslučují s meditační atmosférou, která se vyznačuje lehkostí a prostorností.

Ticho a klid zajistíte také tím, že si do meditativní místnosti nepřinesete mobil a neodložíte sem počítač.

  1. Technologie

S předchozím bodem souvisí i moderní technologie, jako jsou zmíněné mobily, iphony, notebooky, tablety, obrazovky, hifi systémy, domácí kino apod. Snažte se udržet co nejklidnější energii tím, že nedovolíte elektronice, aby narušila posvátný prostor vašeho bytu.

V meditačním pokoji by vás neměly rušit žádné vnější, umělé zvuky. Je daleko větším přínosem nechat pronikat přírodní zvuky ze zahrady, než kazit meditaci pípnutím sms, emailu, televizí, dopravou z aut projíždějících pod okny, apod.

  1. Prostor

Prostor pro meditaci by se měl nacházet spíše v zadní části bytu, jelikož přední část bývá daleko rušnější, včetně místností v blízkosti hlavního vchodu, koupelny, toalety nebo kuchyně. Samozřejmě je rozdíl, pokud sdílíte byt s celou rodinou nebo žijete sama/sám.

  1. Vybavení místnosti

Místo pro meditaci by mělo být zařízené velice střídmě. Jelikož je cílem ponořit se dovnitř, stáhnout se z vnějšího do vnitřního světa, není skutečně nutné to s vybavením meditační místnosti přehánět. Budete potřebovat meditační polštář, koberec nebo podložku na cvičení jógy, malý stoleček na svíčku duchovní symbol nebo sošku, možná vázu s květinami. Někteří meditující pracují také s mantrami, proto by v meditační místnosti neměl chybět meditační růženec, tzv. mala.

Na zeď můžete pověsit obraz svého duchovního učitele, vzoru nebo božstva, což může být Buddha, Ježíš, Panna Maria, či kterýkoli ze svatých. Vybírat lze z bohaté buddhistické či jógové tradice, včetně náboženství, jehož jste členem.

Někteří lidé, zejména žijící v rušných městech nebo sídlištích, potřebují odrušit vnější zvuky a hluk. K tomu budete potřebovat malý přehrávač na CD, abyste mohli zapnout tichou meditační hudbu.

  1. Čerstvý vzduch

Místo pro meditaci by mělo mít stále čerstvou, svěží a vitální energii, k čemuž ideálně potřebujete čerstvý vzduch. Určitě nesmí chybět okno, abyste mohli meditační místnost vyvětrat před i po meditaci.

  1. Vůně

S meditací je klasicky spojena vůně vonných tyčinek a kadidel. Stačí mít nachystanou krabičku vonných tyčinek a kadidelnici. V případě, že vám vonné tyčinky nevyhovují, můžete sáhnout po aromalampě a provonět místnost vonným olejem. Vůně by každopádně neměla dráždit, ale není cílem ani místnost intenzivně provonět. Smyslem pálení vonných tyčinek je pročištění prostoru, což je zvláště pro meditace důležité.

  1. Teplota

Teplota v meditační místnosti by měla být mírně chladnější, jelikož teplo otupuje, ukolébává mysl a znesnadňuje koncentraci. Je lepší používat meditační šál než se potit a pozvolna usínat kvůli přetopené místnosti.

  1. Posvátnost

V nespolední řadě je třeba nezapomínat, že místo pro meditaci, ať už celá místnost nebo kout v bytě, je posvátným místem. Vyhněte se hádkám nebo vyřizování telefonů v této části bytu. Udržíte-li posvátnou atmosféru meditační místnosti, usnadníte si obnovu vnitřního klid a vyrovnanosti, kdykoli do místnosti pro meditace vstoupíte.

Posvátnost místa mohou narušit i domácí mazlíčci nebo herní koutek pro děti. Snažte se udržet svou oázu ticha pouze pro meditace. Meditace je ponoření se do ticha a činnosti v této části bytu by tomu měli odpovídat.

Máte vlastní tip pro meditační místnost? Podělte se s ním v komentářích pod článkem.

Líbí se vám článek?

  1. Sdílejte jej s přáteli.
  2. Ohodnoťte nás hvězdičkami.
  3. DĚKUJEME.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *