Nuda na cvičení jógy? Změňte to!

V současné době je na trhu široký výběr nejrůznějších stylů jógy, ale všechny mají vesměs jednu věc společnou. Každý styl jógy, ať již tradiční nebo více či méně odkloněný a upravený pro moderního uživatele, má základní sestavu ásan.

Základní sestava ásan se cvičí vždy na každé lekci jógy. Jde o určitý počet ásan, které po sobě následují v přesně daném pořadí. Lekce jógy díky tomu umožňuje pilovat odpovídající úroveň jógy a připravovat studenta na další, pokročilejší sestavu. Do určité míry základní sestava umožní velice dobře se seznámit s jednotlivými ásanami.

Na druhou stranu je zde velké riziko, že na začátku lekce jógy přepnete na autopilota a cvičení jógy neprožíváte. Vzniká nebezpečí, že nenavážete dostatečný kontakt se svým tělem a během cvičení jógy chybí spojení sama se sebou.

Nemluvě o tom, že se zautomatizované cvičení stane rychle pastí pro moderního člověka s nedostatkem trpělivosti a oddanosti. Lekce jógy se mohou změnit v nudu, která již člověku nenabízí nic nového. Člověk ustrne.

Nejlepší lektoři jógy umí své studenty provádět cvičením jógy tak, že stále přinášejí nové významy do dobře známých pohybů. Nejlepší lektoři stále vedou své studenty do hlubin jógy a ukazují cestu, kterou studenti jógy nevidí.

Díky tomu může lektor jógy uplatnit vlastní důvěrné znalosti i osobní zkušenosti ze cvičení jógy. Lekce jógy vzhledem k přínosu zkušeného lektora postrádají nudu. Studenti jsou drženi v přítomném okamžiku soustředění na cvičení jógy a zároveň i více spojeni sami se sebou.

Článek je možná určený spíše pro učitele jógy, lektory či instruktory jógy. Přesto přináší vhled, že lektor jógy může ovlivnit cvičení jógy na jednotlivých lekcích a pomoci svým studentům v prohlubování poznání jógy i sebe sama.

Instruktor jógy by měl následovat směr, který odpovídá jeho stylu jógy, jež vystudoval. Ve spojení s osobní zkušeností instruktora se přesto může stát ze cvičení jógy vždy nový a obohacující prožitek. Minimálně na našich lekcích jógy i na mých vlastních workshopech Yoga Intensive se tak děje.

Jak může instruktor jógy setřást nudu ze svých lekcí jógy?

  1. Vynechat ásanu nebo rovnou pozměnit celou sestavu

V první řadě není nutné cvičit stále jednu a tu samou sestavu neustále dokola. Je možné některou ásanu vynechat nebo pozměnit pořadí tak, aby sestava jógy byla stále příjemná a užitečná pro studenty.

  1. Změnit rozcvičku

Někdy postačí změnit alespoň začátek cvičení. Většina stylů jógy začíná každou lekci pozdravem slunce. Jóga však nabízí dostatek možností a alternativ, jak rozehřát, protáhnout a připravit tělo na cvičení jógy.

  1. Více sestav pro více lekcí

Velmi dobrým řešením může být také více variant základní sestavy, které se různě střídají. Tato alternativa umožňuje být kreativní při tvorbě sestav pro lekce jógy. Důležité je stále sledovat vlastní styl a dát každé vlastní sestavě smysluplnost. Každá sestava by měla pomáhat studentům rozvíjet jejich možnosti a budovat spojení se svým nitrem. Pochopitelně instruktorova kreativita by měla sledovat celkový rámec daného stylu jógy a odpovídat úrovni studentů.

Jaké máte zkušenosti vy se cvičením jógy? Zkušenosti popište do komentářů pod článkem.

Líbí se vám článek?

  1. Sdílejte jej s přáteli.
  2. Ohodnoťte nás hvězdičkami.
  3. DĚKUJEME.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *