Nová astrologie se 13 znameními?

Na internetu kolují zvěsti, že NASA uvedla „nové“ znamení zvěrokruhu Hadonoše a zavládl chaos. Místo dřívějších 12-ti znamení zodiaku máme nyní 13? Co to znamená pro astrologii, jak ji to ovlivní nebo snad úplně změní?

Jste-li fandové astrologie, kterou používáte k lepšímu poznání sebe sama, jistě jste se již dávno setkali se skutečností, že na světě neexistuje pouze jedna astrologie. Ta „naše“ je tzv. západní, se 12 znameními. Naopak jste mohli objevit celou řadou jiných astrologických systémů, např. čínskou astrologii, astrologii tibetskou, egyptskou, keltskou, kabalistickou atd.

Nejde však o nic nového. Příběh o 13. znamení zvěrokruhu čas od času budí velkou pozornost (např. 1970 Stephen Schmidt představil astrologii o 14 znameních, přidal Hadonoše a Velrybu; 1995 Walter Berg představil 13 znamení včetně Hadonoše). Lidé, kteří chtějí zpochybnit to, čemu nerozumí nebo odmítají věřit čemukoli, co se vymyká jejich přesvědčení, „získají“ argument, jemuž přikládají váhu důkazu, že astrologie nefunguje.

Západní, tropický systém z velké vzdálenosti znají asi všichni. Velkou vzdáleností mám na mysli sluneční znamení, která však ani v nejmenším netvoří podstatnou natož hlavní část západní astrologie.

Západní astrologie

Západní astrologie je systém s 12 znameními od Berana po Ryby tak, jak je znám v zemích Evropy, Severní Ameriky nebo i jinde na světě. Tropická astrologie, s níž pracuji já a zřejmě většina západních astrologů, je matematickou pomůckou k sestavení horoskopu. Označení tropická (astrologie) je termín popisující astrologický systém postavený na pozici jarní rovnodennosti na severní polokouli.

Druhou větví západní astrologie je tzv. siderická neboli hvězdná astrologie, jejíž znamení zvěrokruhu jsou sice také pojmenovaná podle souhvězdí, ale je založena na pevných hvězdách. Oba systémy jsou živé, tzn. reagují na precesi rovnodennosti a jsou stále v pohybu. Nicméně tropická astrologie v západních zemích převládá, systém hvězdné astrologie je více užíván v hindské astrologii, i když se s ní lze stále občas setkat i v západním světě.

Tropická astrologie sleduje orientaci Země ke Slunci a planetám sluneční soustavy. Každý schopný západní astrolog vám proto také potvrdí, že horoskop nelze založit pouze a jedině na znamení slunce, ale je nutné rozumět aspektům, tedy vztahům mezi planetami a fixními hvězdami. Vztahy mezi planetami mají totiž daleko větší interpretační význam.

Hadonoš – nové znamení

Musím potvrdit, že Hadonoš NENÍ novým znamením. Hadonoš je jedním z hlavních souhvězdí. Z astrologických znamení, jak je známe v současnosti, byl vynechán záměrně, a to již v době starého Babylónu.

Babylóňané ustanovili 12 znamení zvěrokruhu před více než 2500 lety. Znameními zvěrokruhu rozdělili oběžnou dráhu Země kolem Slunce na 30-ti stupňové úseky nebeské délky. Tyto délkové úseky označovaly přibližnou vzdálenost, kterou slunce uběhne za měsíc. Zvěrokruh tak odměřoval měsíce a rok, tedy dobu, kdy se slunce vrací do původní polohy a začne nový cyklus.

Znamení ekliptiky však nejsou stejná, mají různou šířku a neodpovídají přesně rozděleným časovým úsekům roku. Místo toho je třeba znamení chápat jako symbolická označení, která měla pomoci s počítáním změn v delším čase v době, kdy neexistovala výpočetní technika.

Mezi dobou dávného Babylónu a současností se pozice souhvězdí z pohledu ze Země posunuly. Jelikož jsou souhvězdí jen volně, resp. symbolicky, spojena se znameními horoskopu, astrologie jako taková zůstává a váš horoskop je platný, jak jej znáte. Skutečný rozdíl je jen v tom, že astrologové o Hadonoši ví po celou dobu, ale oficiálního přijetí se Hadonošovi dostalo až nyní vědci z NASA. Tím, že by byl Hadonoš zahrnut mezi astrologická znamení zvěrokruhu, by došlo k záměně znamení se souhvězdími.

Moudrost astrologie: Jak nahoře, tak dole

Astrologie vychází ze staré moudrosti „Jak nahoře, tak dole“ Hermese Trismegista. Pohyby planet a úhly, které vzájemně tvoří (tzv. aspekty, vztahy mezi nimi planetami, které jsou vyjádřené úhlovou vzdáleností mezi planetami) ovlivňují naše životy. Jinými slovy symbolicky znázorňují, co se odehrává na Zemi a v našich životech.

Už jste se dnes podívali na oblohu? Je jedno, zda v denní nebo noční dobu. Možná to dnes považujete za pošetilé, ale jako děti jsme cítili intuitivní potřebu sledovat oblohu jako kdybychom na ní měli vidět něco, co jsme dosud nespatřili. Vždyť nebe je pořád stejné, s mraky, oblaky nebo bez nich, v noci s hvězdami a měnícím se měsícem.

Co jiného tam chcete najít? Moudrost, která vám pomůže pochopit, co zrovna prožíváte, co se děje ve vašem životě, jak se máte rozhodnout, kudy pokračovat v životě dál, co se to jen děje kolem vás, ve světě, se světem?

Líbí se vám článek?

  1. Připojte svůj komentář.
  2. Sdílejte jej s přáteli.
  3. Ohodnoťte nás hvězdičkami.
  4. DĚKUJEME.

Prosím, nekopírujte článek ani jeho části bez uvedení autora a zdroje. Děkujeme.

Ilustrační foto: www.shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *