Příjmení po svatbě – změnit či nezměnit?

Tradice velí ženám přijímat během svatebního obřadu příjmení muže. Má nějaký větší, hlubší dopad změna příjmení? Proč je dobré se zamyslet nad tím, zda změnit své příjmení nebo si ponechat své vlastní?

Ovlivní přijetí manželova příjmení ženu? Nestala se tradicí jen snaha potlačit ženskou energii a sílu?

Co se stane, když žena přijme manželovo příjmení?

Jméno je značka, energie, které vyjadřuje jedinečnost člověka. Změnou příjmení dojde ke změně značky vyjadřující prvotní jedinečnost ženy. Tato jedinečnost již dál není původní, je pozměněná. V podstatě žena podstoupí změnu osobní energie. Žena se vzdáním rodného příjmení vzdává kusu sebe sama. Přijetím manželova příjmení se z ní stává nová osobnost. Není už dokonale sama sebou, změnila se.

Změna příjmením symbolicky vystihuje hloubku důvěry, kterou žena vyjadřuje směrem ke svému partnerovi. Většina lidí sice změnu příjmení vědomě neřeší a vůbec se nepozastavuje nad nějakým dopadem změny jména či nad symbolikou schovanou za změnou jména, přesto působení změny jména mohou některé ženy pocítit.

Citlivější či vnímavější ženy mohou po svatbě trpět krizí identity různé intenzity. Cítí se jinak, začínají se chovat jinak. Prožívají sebe sama jinak. Mohou mít pocit, že ztratily něco důležitého, že ženě něco chybí a cítí se nesvá. A to i v případě, že před svatbou již s partnerem žili ve společné domácnosti.

Z vnějšího pohledu se nemusí zdát, že by se cokoli změnilo. Než dojde na svatbu, partneři spolu mohou žít několik let, mohou i vychovávat dítě. Přesto některé ženy reagují na změnu jména, respektive příjmení negativně.

Jde o změnu energie, s níž se žena musí sladit. Je třeba se naladit na novou jedinečnost a sžít se s novým Já. Je to podobné, jako když dlouho nosíte oblíbené boty a pak si nazujete nové. Může chvíli trvat, než se chodidla v nových botách cítí pohodlně. Někdy vklouznete do nových bot a cítíte se jako v bačkůrkách, jindy naopak jako ve svěráku.

Samozřejmě jsou i případy, kdy změnu jména nebo nové příjmení prožívá člověk pozitivně. Může se tak stát například v případě, kdy není člověk v souladu s původním jménem a přijetím nového příjmení dostává energii, s níž se dokáže spojit. Člověk s novým jménem či příjmením pak vibruje na pro něj přirozenější úrovni. Vyladí se na novou vibraci jako nová struna na kytaře s ostatními strunami a tím se vytvoří dokonalá harmonie.

Na druhou stranu je nutno podotknout, že rodinu tvoří pouto. Celistvost rodinného pouta může vymezit právě příjmení. Rodina jako kompaktní celek vymezuje bezpečné hranice, které potřebuje dítě k celistvému rozvoji. V dnešní době však jednota rodiny patří do historie a novou podobu získává dítě vyrůstající mezi několika domácnostmi a rodinami často s různými příjmeními. Tím se vracíme opět na začátek k otázce, zda udržet tradici automatického přijímání manželova příjmení nebo zůstat sama sebou.

Je důležité vnímat, jak se prožíváte jako Anička Nováková a jak se asi budete cítit, jaký život asi čeká Annu Prudkou. Změna příjmení není jen tradicí, úřední záležitostí, ale doslova vám změní život. Změní vás. Změna jména je změnou identity.

Změna příjmení může vaši identitu změnit nebo vás k sobě samé teprve dovést. Jaká je vaše zkušenost?

Líbí se vám článek?

  1. Připojte svůj komentář.
  2. Sdílejte jej s přáteli.
  3. Ohodnoťte nás hvězdičkami.
  4. DĚKUJEME.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *