Řešení obtížných situací

Každou situaci nebo problém lze řešit. Neexistuje nic jako neřešitelná situace. Řešení však vždy nezapadá do obrazu, který jsme si vytvořili, o sobě, světě, spravedlnosti, pravdě, férovosti atd. Někdy situace vyžaduje tak radikální změnu, že můžeme mít pocit: „Na to nejsem připravený.“, „To nemůžu, to prostě nejde.“.

Skutečný problém může být lpění nebo neochota ke změně, případně strach z neznámého, tedy strach z nového, odlišného, jiného, prostě strach ze změny. Je jednodušší nechat věci tak jak jsou. Dost často, i když vám současný stav nevyhovuje. V opačném případě vás totiž čeká práce: vymyslet, najít řešení, naplánovat postup realizace řešení, možná se i naučit něco nového nebo vydat se novým směrem, možná někoho oslovit a požádat o konzultaci, radu, pomoc, možná opravdu začít a udělat první krok a pak další a další.

Možná vás napadne, že problém je pohodlnost, nedostatek tvůrčího myšlení, zúžený způsob myšlení a vidění světa, nedostatek schopností, znalostí, sil, odvahy, vytrvalosti, které brání vyřešit situaci, v níž se nacházíte. Ze zkušenosti i praxe mám ovšem ověřeno, že vnímání vlastní slabosti je zkreslené sebepojetí. Pravdou je, že máte na víc, že máte k dispozici vše, co potřebujete k řešení situace, jen to nevidíte. Proto někdy potřebujete pomoc od někoho, kdo vám poradí a ukáže na možnosti, které čekají, až si některou vyberete.

Sklon odsouvat řešení se rád schovává za omluvami (nebo výmluvami?) typu: „Když mě vůbec nic nenapadá.“, „Tohle je nad mé síly.“, „Vůbec nevím, co s tím.“. Tím však dochází jen ke kumulaci dalšího stresu, tlaku a napětí, pod nímž se hroutíte a máte pocit, že se nemůžete ani nadechnout.  Co tedy dělat?

Jak začít řešit obtížené situace

Dobrá zpráva ohledně problematických situací je, že často mají více než jedno řešení. V obtížné situaci se může ocitnout každý, proto tyto situace a problémy nabízejí více způsobů řešení. To, co je pro někoho nepřijatelné, může být jediná správná cesta pro někoho jiného.

Činit rozhodnutí je obtížné, navíc pod tlakem, který s sebou obtížné situace přinášejí. První krok je uvědomit si: „Každá situace, každý problém má řešení.“. Dalším krokem je získat ztracenou rovnováhu, tedy klid a jasnost. Někomu pomůže dechové cvičení, např. formou nádech do břicha a pomalý, dlouhý výdech, které opakuje alespoň 10-20x. Jinému funguje procházka, běh, jóga, dalšímu může zafungovat úklid, voňavá koupel, houpačka nebo si prostě uvařit horký čaj a vypít si ho na zahradě, balkoně, terase nebo alespoň v oblíbeném křesle.

Řešení pak často vyskočí zdánlivě odnikud a my víme, že je to přesně to, co potřebujeme udělat. Správně, obtížné situace nejsou o tom, co chceme, ale co potřebujeme. Právě to je základem neřešitelnosti problému. Snažíme se udržet to, co chceme, i kdyby šlo jen o představu nebo pocit. Vyhýbáme si přiznat, že ve skutečnosti potřebujeme změnu, posunout se dál, udělat další krok, většinou do neznáma. Pomoci zde může: vnímat neznámé spíše jako vstup do nové etapy, začátek nové kapitoly života, kde vás čekají nová dobrodružství, přátelství, prožitky.

Co myslíte teď? Každá situace má řešení, že ano…. Přidejte svůj komentář, co funguje vám?

Pokud byste svou situaci rádi probrali, objednejte se na konzultaci. Nečekejte a napište mi teď hned: zuzanamusilovaterapie@seznam.cz

Líbí se vám článek?

 1. Připojte svůj komentář.
 2. Sdílejte jej s přáteli.
 3. Ohodnoťte nás hvězdičkami.
 4. DĚKUJEME.

Prosím, nekopírujte článek ani jeho části bez uvedení autora a zdroje. Děkujeme.

Ilustrační foto: www.shutterstock.com

2 comments

 1. Děkuji

  Dobrý den Zuzanko,
  Dekuji za úžasný článek a ,,popostrčení,, pohnout se z místa dál a za odvahu, kterou nejen v tomto článku nám všem dodáváte. Strach z nového mě také pronásleduje, ale vím, že pokud se budu stále bát, uteče mi mnoho možností ( třeba nová práce) a já se budu trápit dál, tam kde jsem. A já si přeji jít novou cestou. Tou lepší a za lepším. Děkuji M.K

  • Zuzana Musilová
   Author

   Dobrý den, M.K,
   děkuji za Váš komentář. Snad Vás uklidní, že strach z nového cítí téměř všichni vnímaví lidé. Kdyby ne, bylo by to zvláštní. Někdy může jít jen o vnitřní rozechvění, dokonce nadšení, těšení se, které i tak můžeme vnímat jako strach, obavu, možná i pochybnost, jindy jde o trému či nervozitu. Nemálo lidí je však sužováno velkým až paralyzujícím strachem, kdy mohou mít pocit, že ztrácí pevnou půdu pod nohama a vše se točí. Pak (a nejen tehdy) je důležité uvědomit si a následovat kroky, které v článku doporučuji. V opačném případě, máte pravdu, že může utéct spousta báječných možností, zkušeností, prožitků, které by mohly přinést tolik dobrého a naplňujícího do vašeho života. Přeji, ať vám nová cesta přinese radost i lepší život a vaše další rozhodování nebo řešení důležitých situací je snadnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *