Učím meditaci v dětském domově

Osobně učím meditaci děti v dětském domově. Jsme malá skupinka a máme za sebou první rok.

Během prvního roku, kdy jsem děti učila meditaci, jsem zaznamenala řadu změn. Hlavní změna byla v tom, že se děti dokázaly zklidnit, ztišit, což udivovalo všechny, kdo nás slyšeli zpoza dveří. První dny mezi dětmi jsem si připadala jako v džungli. Děti byly hlučné, nevydrželi na jednom místě a nezvládaly udržet pozornost. Na konci prvního roku bylo mnohé jinak.

Děti v dětském domově mají obecně problém s koncentrací, vnitřním klidem, důvěrou. Zažily mnoho křivd a trápení, které nechávají v duši malých budoucích žen a mužů hluboké šrámy. Meditace může pomoci dětem některé z těchto věcí změnit. Když jsem během roku sledovala, jak se tvořila a prohlubovala důvěra dětí, měla jsem z toho nesmírnou radost.

Ze začátku se mnou děti potřebovaly mít co nejbližší kontakt. Mají v sobě obrovské prázdné místo, které nezaplnila rodičovská láska a blízkost. Děti se proto snaží nahradit vnitřní černou díru jiným vztahem. Přílišné lpění na druhém člověku však může být nebezpečné. V průběhu našich pravidelných setkání se děti začaly učit zůstat sami se sebou a dokázaly se vzdálit o něco dál, aby se mohly ponořit do meditace.

Děti, které v dětském domově učím meditaci, jsou v rozmezí 7 – 13 let. Musím připomenout, že meditace je náročná i pro dospělé lidi. S dětmi jsme se naučili meditovat 10 minut. Doporučená průměrná doba meditace pro dospělého je cca 20 minut.

Výsledkem naší společné roční práce bylo, že děti dokázali zvládnout meditaci, zůstat klidné, tiché, měli větší ohled.

V předchozím článku uvádím, jaký vliv má na děti meditace. Co jim může přinést, čím je obohatit, co je naučit. Přečtěte si článek Děti a meditace.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli nebo přidejte komentář:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *