3 věci, které respektujte na lekci jógy

Chystáte se na svou první lekci jógy, nebo navštěvujete lekce jógy pravidelně? Vždy je užitečné vědět o 3 důležitých věcech, které je dobré během lekce jógy respektovat.

Jóga učí nejen ásany (jógové cviky, pozice), ale vede k rozvoji respektu, úcty, pokory, bdělého vědomí a vnitřního klidu. Uvedené kvality souvisí s jogínským vědomím a usnadňují osobní rozvoj, kdy je snahou aktivovat to nejlepší v nás. Stačí málo a můžete praktikovat jógu i mimo karimatku nebo zrovna když necvičíte nějakou ásanu.

Co jsou ony 3 důležité věci, které pomáhají rozvinout pravé kvality a jogínské vědomí?

Nešlapat na cizí karimatku

Osobní prostor se na lekci jógy výrazně zmenšuje. Blízkost druhých vnímáte intenzivněji, čím je k vám jiná karimatka blíž a také čím více napětí si s sebou na jógu přinášíte z práce nebo z domova.

Snahu o nastolení vnitřní rovnováhy začnete vytvářet i tím, že nešlapete na všechny karimatky, které máte v cestě. Zkuste karimatky obejít a naladit se na tok energie, který mezi karimatkami probíhá. Tím se naladíte i na svou vlastní energii, kterou začnete nejen vnímat, ale i respektovat.

Mluvit – nemluvit?

Jakmile se lidé usazují na své karimatky, měli by se ztišit také jejich hlasy. Nejlepších výsledků v józe dosáhnete, když se ponoříte do vnitřního prostoru sebe sama. Ticho je důležitý pomocník na vaší cestě jógy během lekce.

Jakmile začnete mluvit se sousedem na vedlejší karimatce, pronášet zlehčující výroky, jak vám co nejde nebo naopak nemáte s ničím problém, chichotáte se, rušíte ostatní stejně jako sami sebe. Mluvení zkuste omezit na chvíle, kdy vás lektor vybídne k hovoru nebo až po skončení lekce jógy.

Samozřejmě pokud se na cokoli během cvičení potřebujete zeptat, zeptejte se. Mávněte na lektora, aby k vám přišel blíž a vy nemuseli nahlas rušit ostatní nebo alespoň ztlumte hlas.

Každá lekce jógy je jiná, což zjistíte, jakmile začnete chodit na jógu pravidelně. Může se tak stát, že někdy sám lektor vybídne k větší komunikaci, vysvětluje, radí. Jindy může nastat natolik uvolněná a veselá atmosféra, že cvičení ásan doprovází smích všech cvičících.

Pravidlo jak se zachovat proto zní: respektujte ostatní. Jsou-li ponořeni do sebe, zkuste se ztišit také a nerušit je. Nebo jindy, když se kladou otázky, položte i tu svou.

Respektujte lektora

Lektor je váš pomocník a rádce. Na lekci jógy sleduje cvičící, provází je jednotlivými ásanami, poupravuje pozice. Někdy potřebujete trochu polevit a uvolnit se, někdy můžete více zabrat a posunout své hranice dál. Lektor vám během lekce jógy dá okamžitou zpětnou vazbu, zda jste připraveni na další stupeň náročnosti ásany nebo naopak potřebujete udělat krok zpět.

Jóga může v mnoha věcech pomoci, jóga může dokonce i léčit. Při nešetrném cvičení jógy však může dojít ke zranění. Lektor během každé lekce jógy sleduje, zda a kdy jste připraveni na další krok. Stejně tak kontroluje, zda zrovna nejste oslabení a ásana, kterou jindy zvládnete, by pro vás dnes mohla být rizikem.

Respektujte proto svého lektora jógy a berte ho jako svého partnera při cvičení jógy.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli nebo přidejte komentář:

1 comment

  1. Michaela

    Dobrý den,
    Děkuji za tyto řádky, protože jsem díky nim na pondělní józe vnímala mnohem více, než při jógách předešlých. Opravdu na Vaše slova musím dát. Uvědomila jsem si tím sílu místnosti, samotné lektorky a samu sebe. Dokonce i Kuan Yin na mě,, mrkla,,. Neměla jsem ani potřebu se nějak vyjadřovat. Při józe byl krásný klid. Moc ráda také nasávám vůní vonných tyčinek. Hodně na ně reaguji a pak cestou domů čtu,proč mi vůně nevoněla či naopak. A děkuji za vysvětlení,že nemáme kam spěchat, že vše má svůj čas.
    Krásný den přeji všem:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *