Úzkost

Úzkost je nepříjemný psychický stav, který se projevuje strachem, obavami, pochybnostmi, starostmi. Navíc však úzkost ovlivňuje fyzickou stránku, kde se projevuje jako bušení srdce, bolesti břicha, bolesti hlavy, obtížné dýchání, svalové napětí. Úzkost se může objevit v určitých situacích nebo obdobích.

Můžete mít pocit, že na vás sedly obavy, neklid, nejistota a starosti. Objeví se pocit nejisté půdy pod nohama, kdy je třeba se pevně chytit země, držet se něčeho a nepustit. To může ovšem zvýšit riziko prohloubení nebo prodloužení úzkosti.

Co pomáhá proti úzkosti

Pomocí při úzkosti je pohyb. Nezůstat sedět, ale hýbat se. Můžete zvolit procházku, úklid, cvičení jógy. Pohyb při úzkosti dodá potřebné vědomí vlastního těla. Tím mysl získá ujištění o něčem skutečném, hmotném, o co se může opřít. Něco, co funguje. Něco, na co se můžete spolehnout.

Vhodnou pomocí při úzkosti nabízí také masáže. Nechat se namasírovat a vnímat jednotlivé části těla, jak se probouzení a aktivují, uvolňuje se vnitřní napětí a rozptylují se nepříjemné myšlenky i pocity. Použít můžete také masírovací pomůcky, míčky apod.

Co úzkost zhoršuje

Naopak co úzkost zhoršuje, jsou sedavé aktivity. Sednout si k televizi nebo k počítači má negativní vliv na úzkost. Dokonce ani čtení knihy nebo koupel nepřinese uvolnění a úzkost mohou zhoršit.

Shrnutí – úzkost

Trpíte-li úzkostmi, naordinujte si pohyb. Tím z těla vyženete obavy, negativní myšlenky i nepříjemné pocity, které se usazují v těle a snaží se vás v pohybu omezit. To je totiž pro úzkost důležité, paralyzovat vás, aby vás plně ovládla. Zkuste se úzkosti postavit a vytřeste ji z těla pohybem.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli.

Podělte se o vlastní zkušenost, jak zvládat úzkost a připojte svůj komentář pod článkem.

4 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *