Zahojí čas všechny rány?

Říká se: To chce čas. Pak to bude lepší. Problém se sám nějak vyřeší. Nech to být. Dej tomu čas.

V některých situacích tyto rady mohou platit. Kde však pouze čas nepomůže, jsou vztahy. Jakmile vám ublíží partner a vy zranění nevyřešíte, čas sám o sobě mnoho nezmůže.

Jakmile vás například partner/ka podvede, můžete si myslet, že jste odpustili. Můžete dokonce říci partnerovi: Odpouštím ti. Ale je to tak doopravdy?

Většinou se děje to, že nezhojená vnitřní rána začne hnisat. Možná si neuvědomujete bolest, ale hnis postupně začne infikovat pocity i vaše chování. Stane se z vás podrážděná osoba, napnutá, nervózní, podezřívavá osoba. Vaše chování ovlivní vztek a zloba, jak hnis z nezhojené rány infikuje mysl i srdce. Potřebujete lék.

Potřebujete vyléčit pocit zrady. Potřebujete vrátit jistotu, důvěru, radost ze vztahu. Potřebujete se zbavit strachu, nedůvěry, pochybností, podezřívavosti, hněvu. Potřebujete vyléčit své zranění.

To jde jedině, když začnete mluvit. Je třeba prokomunikovat celý problém. Pravděpodobně se léčba komunikací nepodaří najednou a budete muset rozhovory dávkovat, stejně jako nutnou léčbu silnými léky.

Komunikace je lékem

Čas bohužel sám nedokáže zahojit všechny rány. Musíte mu pomoci. Jinak nejvíce ublížíte sami sobě. Jinak zabijete vztah. Skrze rozhovory s partnerem najdete cestu, jak se mu/jí znovu přiblížit. Najdete cestu zpátky k sobě.

Téma, o kterém je třeba mluvit, je dopad toho, co se stalo. Pokud jde například o nevěru, je třeba partnerovi říct, co to s vámi udělalo. Jak se cítíte. Co si o sobě myslíte. Co si myslíte, že si myslí partner/ka o vás a vašem vztahu. Co pro vás znamená váš vztah. Co pro vás znamená partner/ka.

Chcete-li vztah zachránit, je třeba prohloubit vnímání. Je třeba pochopit partnera, jeho/její myšlenky. Vědět o jeho/jejích pocitech, i když může být velice obtížné jim rozumět. Komunikace pomůže. Vysvětlování, otázky, odpovědi. Vzájemné naslouchání, vzájemné porozumění.

Tím, že se jeden druhému otevřete, dostanete se jeden druhému blíž. Místo, aby vás problém od sebe vzdálil, můžete ho využít k uzdravení nemocného vztahu.

Ano, teď může pomoci čas. Ale v jiném významu. Potřebujete věnovat čas rozhovorům a komunikaci, poznávání a porozumění partnera. V tomto smyslu čas zahojí rány. Musíte však čas správně využít.

Potřebujete-li pomoc, vyhledejte psychologa, aby vám pomohl problém vyléčit a čas správně využít.

Máte vlastní zkušenost, kdy vám čas nepomohl zahojit všechny rány? Podělte se o svou zkušnost s ostatními a připojte komentář pod článek.

Líbí se vám článek?

  1. Sdílejte jej s přáteli.
  2. Ohodnoťte nás hvězdičkami.
  3. DĚKUJEME.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *