Když tělo komunikuje skrze bolest

Možná jste si již zvykli na myšlenku, že tělo s vámi komunikuje. Možná je myšlenka promlouvajícího těla pro vás nová. Tělo má svou vlastní paměť i moudrost. Ví, co je pro něj dobré i co mu škodí. Umíte-li naslouchat svému tělu, daří se vám udržovat pevné zdraví, odolnost vůči sezónním nemocem, vysokou hladinu energie. Někdy s vámi však tělo mluví důrazněji a naléhavěji než jindy. Takovým naléhavým voláním, pokud nenasloucháte tělu, bývá bolest.

Bolest je skutečně výrazným komunikačním prostředkem těla. Ve skutečnosti jde o volání o pomoc. Různé bolesti v různých částech těla přesto mohou přinášet různé zprávy.

Bolest hlavy

Bolestí hlavy obecně vám tělo naznačuje, že jste ztratili spojení. Přestali jste naslouchat vlastnímu nitru a pravdě. Na vině může být příliš mnoho myšlenek, kterými hlavu zatěžujete, ale přesto nedokážete dojít ke konstruktivnímu závěru. Buď se snažíte něco prosadit bez ohledu na to, zda to tak má být nebo ne (nenasloucháte vyššímu vedení, moudrosti) nebo naopak, snažíte se přesvědčit sami sebe o něčem, o čem však hluboko v nitru víte, že to tak není. Přílišná snaha prosadit si svou nebo si něco namluvit má za následek pouze bolest, která se snaží vás probrat. Bolest hlavy vám říká, že víc se snažíte být někým jiným než sami sebou, víc se snažíte realizovat druhé místo sebe, že raději před pravdou zavíráte oči i uši. Hledáte štěstí, ale přitom nenasloucháte svému srdci. Namísto toho se své štěstí snažíte vymyslet. Otevřete svou mysl a nebuďte tolik jednostranní. Každý problém má vždy alespoň dvě řešení. Také hlavu nechte vydechnout a neucpávejte ji nadměrným haraburdím. Snažte se přijmout pravdu o tom, co chcete doopravdy vy a přestaňte si vnucovat představy o tom, co po vás nebo od vás chtějí lidé kolem vás.

Bolest zad, ramen, šíje

Záda, ramena až k zadní části krku přinášejí zprávu o tom, jak vnímáte sami sebe v oblasti povinností. Bolestí zad, ramen a šíje tělo naznačuje, že jste si nabrali příliš mnoho povinností, nároků. Množství závazků je pro vás příliš velké, než abyste je mohli snadno zvládnout. Naopak se kvůli obrovskému množství úkolů cítíte nedostateční a neschopní. Chcete, aby vás druzí obdivovali, co všechno zvládáte, a tak si na sebe nabíráte stále další a další úkoly. Chybí vám však podpora a pravděpodobně máte problém říci si o pomoc nebo ji přijmout. Ztratili jste schopnost regenerovat, odpočívat, střídat fáze práce a klidu. Máte sice velmi silnou vůli, ale budete-li se stále přetěžovat, zlomíte ji. Je dobré se umět povinnostem postavit čelem, přijmout odpovědnost, ale pouze za sebe sama. Není třeba přebírat odpovědnost za druhé. Život by neměl být břemenem, ale vy ho tak již vnímáte. Naučte se dělit o úkoly, delegovat, přijímat pomoc. Můžete tady být pro druhé, ale to neznamená, že za ně musíte udělat všechnu jejich práci. Dovolte si odpočívat! Pak se vám vrátí i radost ze života.

Bolest v bedrech, pánevní oblasti, bocích

Bolest ve spodní části trupu zhruba od pasu dolů přes kyčle až k rozkroku a tříslům odhaluje pocit viny, studu a frustrace. Život vás dovedl až do fáze, kdy jste přesvědčili sami sebe, že o sebe nesmíte pečovat. Pravděpodobně dlouhé období nebo velmi těžké prožitky deprivace vám vnutily představu, že jste tady jen pro potěchu nebo odreagování druhých. Přestali jste vnímat, co potřebujete vy. Možná jste ztratili i víru, ať už v dobro, spravedlnost, lásku nebo v sebe sama. Propadli jste dojmu, že je všechno zbytečné. Ať se snažíte ze všech sil, výsledek je vždy stejný. Někdo slaví, směje se, sklízí uznání, ale vy to nejste. Je jednoduší přestat se snažit, přestat doufat. Vzdali jste to sami se sebou. Patrně jste si cítili natolik odmítaní, nemilovaní, zranění, že jste rezignovali. Je třeba v sobě znovu objevit a zažehnout jiskru života, který nyní vezmete do vlastních rukou a vytvoříte si jej podle sebe. Jelikož jste svou energii potlačili a agresivně ji obrátili proti sobě, je jen důkazem, že energii a sílu stále máte. Možná však budete muset najít někoho, kdo ve vás uvěří a pomůže vám najít cestu k sobě. Začněte ho hledat. Naučte se o sebe pečovat, můžete a smíte. Naučte se znovu věřit v sebe.

Bolest paže, loktu, ruky

Bolesti v oblasti rukou od ramen po konečky prstů obecně ukazují na ztracenou schopnost bojovat. Ztratili jste sílu, vliv a moc. Cítíte se bezmocní, že s ničím už nemůžete nic udělat. Není to ve vaší moci. Doslova jsem se pustili možnosti zasáhnout, jednat. Možná jste měli pocit, že je situace dlouhodobě mimo vaši kontrolu a nic nezmůžete. Přesto vězte, že dělat chyby, znamená, že možná nevíte jak na to, ale alespoň se stále snažíte. Není ostuda nebýt perfektní, dokonalý. Omyly ukazují, že jste schopni věci zkoušet. Vypovídají o vás, že se jen tak nevzdáváte. Ponořte se do studia, začněte se zase učit, probuďte svou zvídavost a zájem. Ještě nejste u konce a můžete stále něco dokázat. Rozvíjejte své dovednosti i schopnosti. Svět vás potřebuje a můžete v životě pořád něco dokázat. Můžete se posunout dál, můžete dělat věci jinak, líp, můžete pomáhat, podporovat, utěšovat. Nezahazujte svou možnost se zapojit, přispět, pomoc. Stále jste pro někoho důležití. Stále vás někdo potřebuje.

Bolest v noze, kolenu, chodidle

Bolest v nohou od stehen až po chodidla prozrazuje, že už nevíte kudy dál. Přestali jste se snažit, rozvíjet, posunovat. Místo toho jste někde zamrzli, zastavili se a zůstali stát. Možná byste okamžitě reagovali: „ale to nohy mi vypověděli službu“. Je čas přiznat barvu sami sobě. Chce se vám ještě? Nebo máte pocit, že už vám to hlava nebere? Máte pocit, že už ničemu nerozumíte a nevíte, jak dál fungovat. Vaším úkolem je však i přesto pokračovat dál, nezastavovat se. Pokora poukazuje na schopnost otevřít se a přijímat, odevzdat se, důvěřovat. Je na čase najít své pravé místo v životě, najít svůj skutečný domov. To vám dodá ztracenou stabilitu a získáte porozumění, které nyní postrádáte. Porozumění, z něhož může vyrůst moudrost, o kterou se můžete podělit. Začněte tím, že porozumíte svému strachu. Možná zjistíte, že strach s sebou vláčíte po celý život, co si pamatujete. Snažili jste se mu otéct, ale nepomohlo to. Proto jste zvolili jinou techniku, zastavit se a zůstat stát. Třeba strach zmizí sám. Přestaňte utíkat i bojovat, snažte se raději vyslechnout a porozumět. Vaše duše vám toho chce tolik říct. Prokažte úctu sami sobě a tomu, co jste až dosud dokázali. Začněte respektovat sami sebe, své tělo a projevte mu uznání. Tělo je tu přece celou tu dobu s vámi, pro vás, má stejné prožitky a zkušenosti jako vy.

Přidejte vlastní komentář, co vám vaše tělo říká nebo co jste se od svého těla dozvěděli o sobě.

Líbí se vám článek?

 1. Připojte svůj komentář.
 2. Sdílejte jej s přáteli.
 3. Ohodnoťte nás hvězdičkami.
 4. DĚKUJEME.

Prosím, nekopírujte článek ani jeho části bez uvedení autora a zdroje. Děkujeme.

Ilustrační foto: www.shutterstock.com

2 comments

 1. Když tělo promlouvá

  Dobrý den, Zuzanko Musilová,
  V každé rozepsané bolesti jsem se našla. A jsem ráda, že k tomu mám i výklad proč to tak je a jaká je možnost s tím pracovat. Děkuji, že nám věnujete svůj čas, že nám otvírate oči.
  Jste skvělá.

  • Zuzana Musilová
   Author

   Dobrý den,
   jsem ráda, že Vám informace v článku pomáhají. Bolest v dnešní době je pro mnoho lidí dlouhodobá, často i střídavá, tj. že se objevuje na různých místech v těle, jako by se stěhovala. Právě tyto bolesti jsou zvláštním typem bolestí, kdy k nám promlouvá vlastní duše, chcete-li psychika nebo samo tělo. Zdrojem bolesti je nejčastěji duševní bolest, ať už smutek, strach, zlost, ztráta, prožité trauma, případně dlouhodobý stres nebo jiná emoce či nepříjemný prožitek. Je dobré mít vodítko, co se vám bolest, kterou cítíte v těle, snaží říct. Indicie tedy nyní můžete čerpat z článku. Těší mě, že jsem mohla alespoň touto formou pomoci. Přeji brzké odeznění tělesné bolestí a zpracování zdrojových psychických trápení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *