Žena ≠ matka

Obecné vnímání ženy je spojeno s rolí matky. Pakliže se žena stane matkou, potvrzuje tím své postavení před veřejností. Jako by dostala razítko SCHVÁLENO od společnosti. Je tomu ale skutečně tak, že každá žena = matka?

V reálném světě platí spíše opačná rovnice. Ne každá žena rovná se matka (žena ≠ matka).

Navíc žena se nepotřebuje stát matkou, aby se mohla stát plnohodnotnou ženou. Ženou se stane tím, že v ženu vyzraje. Některé dospělé jsou stále ještě dívkami, aniž by dozrály k ženě.

Žena potřebuje vnímat sama sebe takovou jaká je. Nemusí se spojit s rolí matky, aby získala právo na život ženy. Často i mezi samotnými ženami probíhá boj mezi matkami a ne-matkami. Matky se považují za větší či lepší ženy a na bezdětné ženy se dívají spatra.

Otázkou však zůstává, kolik ženy zůstane v matce? Kolik ženy se projevuje v matce? Je žena v matce spokojená a šťastná?

Ve své terapeutické praxi se setkávám s tím, že matky nejsou spokojené sami se sebou. Nejčastěji se řeší právě ztráta ženy po té, co klientka přešla do role matky. Nespokojenost pak matky řeší útěkem ke kariéře, partnerům, zábavě, koníčkům, sportu, respektive k čemukoli, co ji odvede od dítěte. Dítě je často ponecháno samotné, v péči chůvy nebo prarodičů. Pokud musí být nešťastná matka s dítětem, považuje jej za svůj majetek, který musí mít plně pod kontrolou. Samozřejmě existuje dostatečná škála, vyznačující se různou intenzitou od lásky přes nezájem až po nenávist k dítěti (a k sobě samé).

Otázka „žena = matka?“ je jedním z problémů, který brání otěhotnění. Stanu-li se matkou, ztratím svou ženskost? Strach ze ztráty sebe jako ženy, může zablokovat schopnost otěhotnět. Terapie pomáhá uvědomit si sebe jako ženu a vnímat roli matky. Zejména se však v terapii zpracovávají možnosti spojení ženy a matky. Jak se stát matkou a neztratit sebe jako ženu.Žena není matka - článek

Přesto zůstává na místě stále rovnice: žena ≠ matka.

Ne každá žena je automaticky matkou jenom proto, že je ženou. Některé ženy jsou matkami a jiné ne. To je třeba začít vnímat a nesnažit se za každou cenu plnit očekávání ostatních, že jako žena máte povinnost stát se matkou.

Žena má právo být ženou, ale nemá povinnost být matkou.

Pokud žena zvažuje otázku, zda se stát matkou nebo ne a není zcela jednoznačně rozhodnutá, je dobré navštívit vhodného terapeuta, aby pomohl ženě klást si otázky a hledat na ně odpovědi. Případně dokázal otevřeně s ženou probrat nároky stejně jako radosti mateřství.

Mateřství je požehnání, které není dopřáno každé ženě. Je třeba řešit otázku mateřství odpovědně a ne pouze jako naplnění očekávání společnosti. Jestliže se bude každá žena muset stát matkou, nemůžeme čekat šťastnou společnosti. Nešťastná matka nemůže vychovat šťastné dítě.

Mateřství je dar, ale ne každá žena tento dar má. I když, jak to s dary bývá, každý nějaký dostane. Jen musíte najít svůj vlastní dar.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli nebo přidejte komentář:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *